Теоретичний матеріал для самоопрацювання Частина 5


Теоретичний матеріал для самоопрацювання Частина - 5
Токарний верстат по дереву: пристрій, характеристики та огляд моделей
Токарний верстат по дереву – це пристрій, за допомогою якого виконується обробка дерев’яних виробів. По своїй будові він схожий з пристроями, які використовуються для обробки металу, проте є відмінності. Для вибору відповідного міні-верстата для домашньої майстерні необхідно вивчити їх будову, основні технічні характеристики, а також модельний ряд.

Для обробки дерев’яних заготовок в домашніх умовах підходять настільні моделі верстатів, що відрізняються невеликою потужністю
Види деревообробних верстатів
На сьогоднішній день можна виділити три основних різновиди токарних агрегатів для обробки дерев’яних заготовок, залежно від їх призначення:
·                промислові (для великих підприємств);
·                напівпрофесійні (для малих підприємств);
·                настільні (для побутового використання).

Для організації невеликого виробництва підійдуть напівпрофесійні верстати, що відрізняються високою продуктивністю і не великими розмірами
Пристрої першого типу відрізняються високою продуктивністю, тому їх використовують для масового виробництва різних виробів. З функціональної точки зору, їм немає рівних, так як вони здатні виконувати великий обсяг роботи різного роду за мінімальний час. Маса таких пристроїв не менше 200 кг, а мінімальний показник потужності становить 1 кВт.
Напівпрофесійні верстати, використовувані для маленьких виробництв, відрізняються меншими розмірами і, відповідно, масою. Їх вага коливається в межах від 40 до 90 кг, а функціональність значно менше, ніж у промислових пристроїв, але її цілком вистачає для забезпечення потреб невеликої майстерні. Показник потужності таких агрегатів варіює від 0,5 до 1 кВт.
Настільні пристрої застосовуються виключно в побутових цілях. Як правило, такий прилад встановлюється на верстат або будь-яку іншу робочу поверхню і використовується для обробки одиничних деталей з дерева. Маса токарного міні-верстата по дереву не перевищує 20-40 кг, а показник потужності завжди нижче 0,5 кВт.
Зверніть увагу! Для вибору токарного пристрої необхідно в першу чергу відштовхуватися від його призначення, а також наявності індивідуальних функцій.

При виборі моделі токарного верстата варто розуміти, які завдання потрібно буде реалізувати
Сьогодні можна зустріти безліч різновидів токарних пристроїв, для обробки дерева, які використовуються в домашніх умовах. Вони відрізняються за своїм функціоналом, а також ряду інших характеристик. Розглянемо найбільш популярні пристрої, що використовуються домашніми майстрами для обробки заготовок з деревини:
·                фрезерні;
·                гвинтові;
·                копіювально-фрезерні;
·                рейсмусові;
·                пристрої з ЧПУ.
Токарно-фрезерні верстати по дереву використовуються, як правило, для розточування пазів. Гвинтові агрегати застосовуються для нанесення на заготовку різьби та отримання деталей під конус. Апарати, оснащені копіром, дозволяють отримувати вироби незвичайних форм і виконувати роботу набагато швидше і точніше.
В копіювальних машинах використовуються спеціальні трафарети. Рейсмусові верстати дозволяють обстругать дошку. Токарні верстати по дереву з ЧПУ являють собою автоматичні агрегати, які функціонують за заданою програмою.

На ринку представлено кілька різновидів верстатів для деревообробки, що відрізняються за своїм функціоналом і характеристиками
Пристрій токарного верстата для домашньої майстерні
Від металообробних токарних пристроїв подібні міні-верстати відрізняються тим, що не вимагають наявності системи охолодження. Показник потужності деревообробного агрегату також менше. Це пов’язано з фізичними характеристиками матеріалу, який обробляється на подібному устаткуванні. Деревні заготовки набагато краще піддаються шліфовці або обточуванні, тому для роботи з ними не вимагається великої потужності.
Агрегати для домашніх майстерень враховують можливість регулювання швидкості обертання. Основними конструктивними елементами даного пристрою, які відносяться до функціональної частини, є: патрон і різці.
Основна функція патрона для токарного верстата по дереву – забезпечення надійної фіксації заготовки, яка має певний показник перерізу. У свою чергу, різець застосовується для ручної роботи на міні-верстаті, не має супорта. Як правило, різцеві агрегати використовуються для виготовлення різного хатнього начиння (наприклад, живців для лопат), а також для виконання нескладних заготовок під розпис.
Патрон фіксується на передній вузол (бабу), яка включає в себе коробку швидкостей. Цей важливий конструктивний елемент верстата відрізняється кулачковим пристроєм.

Верстати для домашнього застосування, як правило, враховують можливість регулювання швидкості обертання
Завдяки наявності кулачкового механізму, з’являється можливість надійної фіксації заготовки в патроні, а це дуже важливо для нормальної роботи. Патрон відрізняється масивністю і відповідає за точне зміна положення заготовки під час її обробки. А також цей пристрій виконує обертання оброблюваного дерев’яного виробу.
Задній вузол включає в себе отвір у вигляді конуса. Воно необхідно для встановлення центру, функція якого полягає у фіксації дерев’яної болванки. Часто такий наполегливий вузол продається окремо. Купити задню бабку токарного верстата не складе труднощів, так як в інтернеті є безліч пропозицій з її продажу.
Міні-верстати здатні впоратися з базовим набором технічних операцій. Розглянемо, що можна зробити на токарних верстатах по дереву:
·                обточування;
·                підрізка;
·                шліфування;
·                виконання пазів;
·                свердління отворів;
·                нанесення різьби.
Корисна інформація! Великою популярністю в аматорських майстерень користуються шкільні моделі верстатів, обробних дерев’яні заготовки. Такі агрегати рекомендуються для виконання найпростіших завдань (підрізання, обточування), а також для розуміння роботи подібних пристроїв на початковому рівні. З часом з’являється можливість використання отриманих знань, для роботи на більш складному обладнанні.

Настільні верстати відрізняються своїми невеликими габаритами, однак на його функціональності це не позначається
Настільний токарний верстат по дереву: технічні характеристики
Настільні верстати для обробки дерев’яних заготовок є компактними пристроями, які здатні виконувати безліч технічних операцій. Маса більшості агрегатів такого типу не перевищує 18 кг, що дозволяє без проблем встановлювати їх на робочу поверхню і змінювати місце роботи, залежно від потреби.
Показник потужності подібного обладнання коливається в межах від 350 до 500 Вт. Найбільш потужні пристрої застосовуються в умовах дрібносерійного виробництва. Маса таких верстатів може досягати 90 кг.
Що стосується частоти обертання, то цей параметр має великий вплив на якість обробки дерев’яних виробів. Мінімальний діапазон швидкості обертання шпинделя становить 400, а максимальний досягає 3500 об/хв. Цей показник може налаштовуватися, в залежності від двох факторів, а саме: породи дерева і необхідної точності обробки конкретному випадку.
Найбільш якісними міні-верстатами по дереву вважаються ті, що випускаються зарубіжними виробниками. Основною перевагою імпортних пристроїв є більш високий показник потужності, який розширює експлуатаційні можливості обладнання.
Особливості настільного токарного верстата по дереву Proma DSO-1000
Це пристрій є найбільш поширеним на сьогоднішній день користується великою популярністю серед домашніх майстрів. Компанія, що виготовляє дані агрегати, розташовується в Чехії.

У комплекті з верстатом, часто, йде набір різців і фасонних пристосувань
Подібне обладнання відрізняється багатозадачністю і здатне виконувати безліч технологічних операцій. Верстат Proma DSO-1000 використовується для обробки виробів, які складаються не тільки з м’яких, але і з твердих порід деревини. Форма заготовки може бути різною:
·                циліндрична;
·                конусоподібна;
·                фасонна поверхня.
Деревообробний агрегат цієї моделі укомплектовується копіювальним обладнанням, а також включає в себе набір необхідних інструментів, які значно спрощують обробку деревини. Фіксація функціональної деталі в такому верстаті проводиться за допомогою патрона.
Показник потужності Proma DSO-1000 становить 400 Ватт. Мінімальне число оборотів шпинделя в хвилину – 850, а максимальне – 2510. Частота обертання регулюється, залежно від необхідності. Довжина заготовки, яку здатний обточити подібний агрегат, становить 1 м 35 см над станиною).
Важить така модель 35 кг, що впливає на її габарити, які відрізняються компактністю і універсальністю. Перед придбанням рекомендується ознайомитися з фото токарного верстата Proma DSO-1000, які можна без зусиль знайти в інтернеті.
А також Proma DSO-1000 відрізняється доступною вартістю. Ціна цього агрегату складає всього 6500 руб., що при подібному функціоналі є одним з найкращих показників на сучасному ринку токарного устаткування.
Верстат по дереву для домашньої майстерні HolzStar DB450
Ця модель деревообробного верстата для домашнього використання масово виробляється в Китаї і відрізняється хорошими якісними характеристиками. Ще один фактор, який зумовлює популярність міні-верстата HolzStar DB450 – продумана конструкція.
Зверніть увагу! Основа верстата HolzStar DB450 (станина) виготовляється із чавунного матеріалу, що дозволяє справлятися з небажаною вібрацію під час роботи. Завдяки цьому збільшується точність обробки дерев’яних болванок.
Головною ж перевагою такого токарного верстата по дереву для домашньої майстерні по праву вважається частота обертання шпинделя. Вона регулюється в залежності від характеристик матеріалу заготовки і варіює в межах від 500 до 3150 об/хв. У свою чергу, показник потужності пристрою становить 370 Вт.
Стандартний апарат такого типу здатний обробляти дерев’яні вироби довжиною до 45 див. Однак у разі необхідності цей параметр можна збільшити. Для цього потрібно придбати подовжувач станини, який збільшує протяжність обробки на 1 м. При подібному функціоналі маса пристрою становить всього 38 кг. Стоїть верстат HolzStar DB450 близько 12000 руб.

Невеликі токарні верстати для домашніх майстерень дають можливість обробляти дерев’яні вироби довжиною до 45 см
Характеристики токарного верстата по дереву JET JWL-1220
Ще одна модель, яка користується популярністю серед споживачів – JET JWL-1220. Виробляються деревообробні верстати JET в Америці. Від вищеописаних пристроїв такий верстат відрізняється більш високою вартістю, яка становить 18500 руб. (при стандартній комплектації).
Однак така вартість повністю виправдана, оскільки, з функціональної точки зору, верстат JET JWL-1220 випереджає попередні моделі. Показник потужності такого агрегату складає 750 Ватт, а його двигун може функціонувати в двох режимах і має 6 швидкостей. При роботі верстата в першому режимі частота обертання шпинделя варіює від 400 до 3300 об/хв. А при включенні другого режиму швидкість збільшується до 500-3900 об/хв.
Станина цього маленького токарного верстата виконана з сірого чавуну. Він відрізняється від чорного тим, що має підвищену міцність до механічних пошкоджень (ударів). Деякі функціональні деталі JET JWL-1220 також виготовляються з цього матеріалу, тому вони більш стійкі до зносу.
А також варто сказати, що JET JWL-1220 оснащується спеціальним фіксаторні важелем, який дозволяє спростити кріплення пристрою до робочої поверхні. До комплектації також належать гумові ніжки, що дозволяють виключити рух агрегату під час обробки дерев’яних болванок і подовжувач довжиною станини 71 див. Маса JET JWL-1220 декілька вище, ніж у попередніх моделей і становить 45 кг.

Деревообробні верстати JET, вироблені в США, відрізняються своєю надійністю
Особливості токарного міні-верстата Корвет 71
Подібна модель випускається в Росії компанією Енкор. Вона відрізняється високим рівнем функціональності та порівняно невеликими габаритами. Верстат для обробки дерев’яних заготовок Корвет 71 має потужність 370 Вт, якої цілком достатньо для виконання простих технологічних операцій.
З особливостей цієї моделі можна відзначити, що вона включає в себе асинхронний двигун. А також варто сказати про те, що регулювання частоти обертання шпинделя виконується за рахунок зміни положення ременя на фрикційних колесах (шківах).
Зверніть увагу! У комплектацію агрегату входять спеціальні ключі, які необхідні для регуляції патрона, а також болти для фіксації до робочої поверхні.
Швидкість обертання коливається в межах від 760 до 3200 об/мін. Довжина заготовки з дерева, яку можна обробити на такому агрегаті, становить 42 див. Маса токарного верстата по дереву Корвет 71-38 кг.
Що стосується вібрації, то вона при роботі на Корвет 71 незначна. Такий ефект досягається за рахунок матеріалу, з якого виконується станина (сірий чавун). Вартість такого апарату становить приблизно 16000 руб.

Домашні майстерні часто обладнуються простими навчальними верстатами, здатними впоратися з більшістю стандартних токарних операцій
Шкільний токарний верстат по дереву СТД-120
Деревообробні агрегати СТД-120 є навчальними моделями, які пристосовані для обробки малогабаритних виробів з дерева. Верстат серії 120 найчастіше застосовується в школах або ж аматорських майстерень.
Основна особливість такого пристрою від попередників – можливість зміни частоти обертання шпинделя шляхом переміщення ременя на фрикційних колесах. Шківи в такому обладнанні мають два струмка, тому швидкість обертання представлена двома значеннями: 1100 і 2150 об/хв.
Блок, за допомогою якого здійснюється управління агрегатом, є кнопковим і розташовується на передньому сайті. Базова комплектація верстата СТД-120 враховує наявність змінних шпинделів, а робоче місце оснащується спеціальними запобіжними шторками. Такий агрегат функціонує від електричної мережі з напругою 380 В.

Різці по дереву для токарного верстата: призначення і види інструментів
Призначення інструменту, різновиди різців по дереву. Самостійне виробництво ріжучого інструменту.
Потужність двигуна, інтегрованого в подібний агрегат, становить 400 Ватт. Довжина заготовки, яку можна обробити на СТД-120, становить 45 див. Фіксація такої моделі токарного пристрою виконується за рахунок спеціальних кріпильних елементів – анкерів. СТД-120 відрізняється масивністю і важить 100 кг, а його вартість варіюється від 40 до 50 тис. руб.
Найчастіше такі машини використовують для виготовлення нескладних дерев’яних виробів. На токарному верстаті по дереву цього типу можна виконувати стандартний набір технологічних операцій.
Токарно-копіювальні верстати по дереву
Агрегат для обробки дерев’яних заготовок такого типу включає в себе копіювальний пристрій. Копір – це пристосування, що дозволяє проводити обробку виробу по шаблону. В якості шаблону, як правило, виступає готова деталь.
Сам процес роботи копіра для токарного верстата по дереву досить простий. Для цього необхідно провести їм по відповідним шаблоном, дотримуючись його межі. Така технологічна операція має деякі плюси. Наприклад, швидкість виконання завдання збільшується, а також при використанні копіра виключається можливість псування заготовки.

Наявність копіра на верстаті дозволяє виконувати ідентичні технологічні операції нескінченну кількість разів
Працюючи на обладнанні, яке не має копіра, не завжди можна виконати заготовку «на око». Навіть досвідчені майстри зрідка здійснюють певні помилки. Тому копіювальний пристрій по праву можна вважати дуже важливим функціональним елементом, який зменшує відсоток браку під час обробки дерев’яних болванок.
Корисна інформація! Використання токарного верстата по дереву з копіром найбільш обґрунтовано у разі виготовлення великих партій однакових деталей з дерева.
Розглянемо роботу токарно-копіювального верстата по дереву більш докладно:
  Спочатку необхідно зробити установку копіювального пристрою на спеціальні фиксаторные елементи, які розташовуються у верхній частині станини.
  Далі, можна приступити до роботи. Під час неї обкатаною ролик буде переміщатися по зовнішній стороні трафарету.
  Ролик, скріплений з ріжучим елементом, переносить контури деталі, рухаючись по краю трафарету, на дерево.
Використання токарного верстата по дереву з копіром дозволяє виконувати технологічні операції нескінченну кількість разів. Це дозволяє використовувати його в умовах невеликих виробництв, де дуже важлива швидкість і точність виготовлення різних деталей (наприклад, ніжок корпусних меблів).
Верстати з копіром просто необхідні для невеликих виробництв, де дуже важлива швидкість і точність виготовлення різних деталей
Види різців для токарного верстата по дереву
Різці – це елементи, які використовуються для видалення певних обсягів дерев’яної заготовки. Всі вони, з конструктивної точки зору, схожі один на одного і складаються з двох основних елементів: ріжучої і фиксаторной частина (прямокутна або квадратна).
Ріжучий край може бути представлений однією або кількома площинами. Цей елемент відрізняється за своєю формою і ширині, які підбираються в залежності від характеру технологічної операції. Основний критерій, за яким відбувається класифікація різців – їх розташування відносно дерев’яної болванки. Вони можуть знаходитися в двох позиціях:
·                радіальна;
·                тангенціальна.
У першому випадку використовується різець для видалення великих об’ємів деревини. Для цього його розташовують перпендикулярно. У свою чергу, тангенціальна позиція застосовується для зняття невеликої кількості деревини з поверхні заготовки. Це дозволяє виконувати на ній складні візерунки.
А також стамески для токарних верстатів по дереву класифікуються за призначенням. На сьогоднішній день існує безліч різців, які відрізняються по своїй конструкції і використовуються для виконання різних технологічних операцій. Розглянемо найпоширеніші з них:
Рейер. Виріб, яке використовується для чорнової обробки заготовок. Особливість даного різця полягає в його лезі, яке нагадує за формою півколо.
Вибираючи різці для деревообробки віддавайте перевагу перевіреним виробникам
Мейсель. Цей елемент необхідний для чистової обробки. Його використання дозволяє надати дерев’яній болванці остаточний вигляд. Мейсель являє собою пластину з косим лезом, яке розраховане з обох сторін під однаковим кутом.
Скребок. Різець такого типу потрібен для вирівнювання поверхні болванок, яким притаманна циліндрична форма.
Гребінка. Використовується для нанесення різьби на поверхню дерев’яної заготовки.
Гачок. Такий різець застосовується для організації всередині заготовок порожнин.
Корисна інформація! Існують і інші вузькоспеціалізовані різці, які використовуються для виконання конкретних завдань різного ступеня складності. Деякі майстри виготовляють ці функціональні вироби самостійно, змінюючи їх форму за своїм бажанням.
Купити різці для токарних верстатів по дереву можна на ринках, барахолках, у профільному магазині або замовити через інтернет. Як правило, ці вироби продаються в наборах.

Приклади основних робіт ручним інструментом при деревообробці: А — чорнове точіння; Б,В — перший прохід; Р — зрізання стружки; Д — торцювання деталі
Який токарний верстат по дереву купити: критерії вибору
Існує кілька основних критеріїв, на які слід звернути увагу при виборі агрегату для обробки дерев’яних виробів. Головним із них є показник потужності, який визначає призначення апарату. Наприклад, для обробки дерев’яних виробів в домашніх умовах підходять настільні моделі, що відрізняються невеликою потужністю. Якщо ж вам необхідний верстат для частого використання, то краще всього звернути увагу на пристрої з потужністю від 500 до 1000 Ват.
Ще один важливий критерій, на який слід орієнтуватися при виборі токарного устаткування – розмір майбутніх заготовок з дерева. Токарний верстат підбирається за суворо визначеними характеристиками. У цьому випадку важливі два показники: межцентровая дистанція і відстань від основи (станини) до встановленої заготовки.
І, нарешті, третій параметр, який визначає точність обробки дерев’яних болванок – частота обертання шпинделя. Сьогодні можна зустріти верстати з діапазоном швидкості від 400 до 3500 об/хв. В цьому випадку простежується наступна закономірність: чим швидше обертається шпиндель, тим точніше відбувається обробка дерев’яної болванки.
У будь-якому випадку вибір цього обладнання залежить виключно від вас. Широкий асортимент дозволяє без праці підібрати необхідний токарний верстат. Відео на цю тему також допоможе вам визначитися з вибором агрегату для домашнього використання.

Токарні верстати по дереву схожі з агрегатами для металообробки, проте все ж мають деякі відмінності
Особливості роботи на токарному верстаті по дереву
Працюючи за таким верстатом, необхідно пам’ятати про деякі правила, які є обов’язковими для всіх. Наприклад, для обробки необхідно використовувати тільки сухі дерев’яні заготовки. Вологість таких болванок не повинна перевищувати 20%. А також варто запам’ятати, що виріб не повинен мати сучків.
Якщо ви вирішили обробити дерев’яну болванку, яка відрізняється великими габаритами, то тоді фахівці радять виконувати всі дії на малих обертах. Це дозволить виконати роботу якісно.
Зверніть увагу! Щоб збільшити експлуатаційний термін деревообробного домашнього агрегату необхідно врахувати, що він потребує періодичних перевірках та догляді. Основне правило – через кожні 500 годин використання потрібно виконувати змащування рухомих елементів.
Простота конструктивного виконання деревообробних токарних агрегатів є величезною перевагою. Це пов’язано з тим, що при виході з ладу тієї чи іншої деталі, її без проблем можна замінити самостійно.

Для обробки великогабаритних заготовок слід використовувати невеликі обороти
Однак перед тим як втручатися в конструкцію пристрою, рекомендується уважно вивчити ремонтну інструкцію, яка, як правило, йде в комплекті з устаткуванням. Також фахівці радять перед використанням такого обладнання подивитися навчальні відео роботи на токарному верстаті по дереву.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Теоретичний матеріал для самоопрацювання Частина - 2

Теоретичний матеріал частина - 3. для самоознайомлення